Kodeks dobrych praktyk w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP
ZASADY ZARZĄDZANIA KONFLIKTEM INTERESÓW
Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP dąży do ochrony interesów klientów. W codziennych wyborach i decyzjach biznesowych kierujemy się zasadami zarządzania konfliktem interesów, stale je monitorujemy i aktualizujemy. Mamy świadomość występowania w działalności biznesowej różnych form potencjalnego konfliktu interesów.
Nasze działania opieramy na wzajemnym zaufaniu i przejrzystej komunikacji. Dokładnie analizujemy każdy przypadek konfliktu interesów, zgodnie z przyjętą kulturą organizacji, w myśl naszej wartości „jesteśmy fair”.
Za konflikt interesów należy w szczególności uznać sytuacje, gdy między naszym pracownikiem a klientem, istnieją powiązania ekonomiczne, osobowe czy rodzinne.
Nasi pracownicy, przy wykonywaniu swoich obowiązków służbowych, nie powinni kierować się interesem jednostkowym lub grupowym, zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz zasad etyki. Z tytułu wykonywanych działań nie oczekują korzyści dla siebie, rodziny lub znajomych.
Z pojęciem konfliktu interesów wiąże się także kwestia poufności informacji. Nasi pracownicy zobowiązani są do zachowania poufności informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa naszą lub naszych kontrahentów.
Podstawowe zasady postępowania dla pracowników, Pamiętaj!
Rozpoznawaj potencjalne konflikty, zanim się pojawią. Pamiętaj, aby unikać wykorzystywania swojego stanowiska w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP do następujących celów:
- Prowadzenia interesów lub wpływania na decyzje biznesowe z firmą lub osobą, w której Ty, Twoi krewni lub bliscy przyjaciele zajmujecie stanowisko kierownicze lub wpływowe stanowisko.
- Pozyskiwania nowych informacji lub możliwości biznesowych, które bezpośrednio lub pośrednio przynoszą korzyści Tobie lub jakiejkolwiek stronie trzeciej, w tym dostawcom, konkurentom lub podmiotom, które nie powinny otrzymywać takich informacji lub możliwości.
- Zawarcia umowy z dostawcą, partnerem lub jakąkolwiek inną stroną trzecią, z której możesz skorzystać Ty, Twój krewny lub bliscy przyjaciele.
- Wpływania na innych pracowników do podejmowania takich działań.
- Bezpośredniego lub pośredniego kupowania lub nabywania w inny sposób praw do jakiejkolwiek własności lub materiałów na korzyść użytkownika, gdy użytkownik jest świadomy, że Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP może być zainteresowane skorzystaniem z takiej możliwości.
ZASADY POSTĘPOWANIA Z PREZENTAMI
Dawanie lub otrzymywanie prezentów okolicznościowych to powszechna praktyka biznesowa, która może odegrać pozytywną rolę w budowaniu zdrowych relacji z naszymi klientami, dostawcami i innymi stronami trzecimi. Jednak prezent lub oferta, która wydaje się nieszkodliwa, może w sposób niezamierzony wywołać konflikt, który zaszkodzi reputacji Firmy, a nawet złamie prawo. Możemy wręczać lub przyjmować prezenty i rozrywkę tylko w uzasadnionych celach biznesowych, które są zwyczajowe, odpowiednie i zgodne z lokalną etykietą i zasadami. Wszelkie upominki i rozrywka muszą być zgodne z obowiązującymi lokalnymi zasadami dotyczącymi upominków, podróży i wydatków.
Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP przyjęło szczegółowe regulacje, które dotyczą postępowania z prezentami. Aby zapewnić stosowanie dobrych praktyk i standardów rynkowych w tym zakresie, w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP obowiązują jasne zasady przyjmowania i wręczania prezentów przez pracowników firmy.
Podstawowe zasady postępowania dla pracowników, Pamiętaj!
- Nigdy nie przyjmuj prezentu lub rozrywki, które mogłyby wpłynąć na Twój osąd.
- Odrzuć wszelkie oferty gotówkowe lub osobiste korzyści.
- Nie przyjmuj żadnych form rozrywki ani prezentów bez zgłoszenia ich kierownictwu (z wyjątkiem tych, które są dozwolone przez lokalne przepisy lub ogólnie przyjęte w praktyce. W celu rozwiania wszelkiej wątpliwości Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP wartość podarunków/prezentów, które podlegają zgłoszeniu ustala na kwotę 200 zł. )
- Możesz zezwolić dostawcy lub klientowi na zapłacenie za posiłek biznesowy, o ile jest to rozsądna kwota i nie wpłynie na jakąkolwiek Twoją decyzję.
Przestrzegaj zasad klientów lub dostawców dotyczących prezentów i rozrywki. - Zwyczajowy i odpowiedni upominek biznesowy zależy od kraju i nigdy nie należy przyjmować przedmiotu, który w przypadku upublicznienia szczegółów mógłby źle odbić się na Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP.
- Skontaktuj się z przełożonym lub działem kadr, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące prezentu lub rozrywki.
PROGRAM ANTYKORUPCYJNY
Nie tolerujemy przekupstwa ani korupcji w żadnej formie – publicznej lub prywatnej, czynnej lub biernej, ani obejmującej działania, które można uznać za defraudację, oszustwo, kradzież lub przyznanie niewłaściwych korzyści. Uczciwość i przejrzystość to podstawowe elementy uczciwości, które definiują sposób, w jaki prowadzimy działalność.
Wprowadzony w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP Program antykorupcyjny służy zachowaniu transparentności w relacjach pomiędzy Spółką, a partnerami biznesowymi oraz ograniczeniu ryzyka korupcji. Program, wraz z Kodeksem postępowania, określa podstawowe standardy etyczne przyjęte w ARKOP-ie. Przyczynić się one mają do budowy wzajemnego zaufania i szacunku pomiędzy Przedsiębiorstwem Budowlanym ARKOP i jej partnerami biznesowymi.
Czym jest dla nas korupcja?
Korupcją jest bezpośrednie lub pośrednie żądanie, przyjęcie, udzielenie lub obietnica nienależnej korzyści majątkowej lub osobistej, w zamian za działanie lub zaniechanie określonego działania, w związku z pełnieniem funkcji w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP .
Nasze zobowiązania
- Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP deklaruje, że prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa i w sposób uczciwy. Przeciwdziałamy wszelkim formom korupcji, na którą mogą być narażone działania, które realizujemy.
- W ramach realizacji zadań biznesowych oraz współpracy z partnerami biznesowymi stosujemy system identyfikacji, ograniczania i monitoringu ryzyka korupcji, a w szczególności:
- Wdrażamy rozwiązania, które zarządzają ryzykiem korupcji i przeciwdziałają jej potencjalnym negatywnym wpływom.
- Stosujemy przejrzysty proces wyboru partnerów biznesowych – kierujemy się w szczególności oceną jakości ich usług, ceny, parametrów technicznych.
- Zobowiązujemy naszych pracowników do działania w sposób uczciwy a także unikania czynników zwiększających ryzyko korupcji.
- Wdrażamy edukację antykorupcyjną do programu szkoleń obowiązkowych dla pracowników ARKOP-u .
- Odpowiedzialnie zarządzamy przypadkami konfliktu interesów, które mogą podważać naszą wiarygodność.
- Określamy zasady przyjmowania i wręczania prezentów lub korzyści.
- Unikamy transakcji, które ze względu na swój charakter lub sposób prowadzenia negocjacji handlowych mogłyby budzić wątpliwości lub sprawiać wrażenie niewłaściwych lub nielegalnych.
- Pracownicy ARKOP –u nie mogą żądać ani oczekiwać łapówek ani innych form nieuzasadnionego wzbogacenia się od partnerów biznesowych.
Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP umożliwia zgłaszanie zachowań mających znamiona korupcji na funkcjonujący w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP adres zglaszam.to@arkop.com.pl lub listownie na adres: Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Ogonowski, ul. Rolnicza 5a, 51-514 Wrocław.
Czego oczekujemy od naszych partnerów biznesowych?
Jakakolwiek postać lub próba korupcji, w tym szantaż czy przekupstwo oraz jakiekolwiek inne nielegalne praktyki, są niedopuszczalne w relacjach biznesowych z Przedsiębiorstwem Budowlanym ARKOP .
Od partnerów biznesowych Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP oczekujemy przestrzegania zasad, które sami stosujemy.
W szczególności partner biznesowy Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP :
- Powinien dbać o zgodność podejmowanych działań z przepisami prawa i normami etycznymi.
- Jest zobowiązany do działania z poszanowaniem wartości wymienionych w Kodeksie postępowania Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP
- Podlega ocenie w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP w zakresie ryzyka korupcji.
- Będzie identyfikował i zgłaszał do Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP przypadki ryzyka konfliktu interesów w relacji ze Spółką w celu wypracowania sposobu zarządzenia nim.
- Nie może pośrednio ani bezpośrednio proponować, obiecywać, dawać i żądać korzyści majątkowych lub osobistych pracownikom Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP w celu uzyskania oczekiwanej decyzji, wywołania czy też zaniechania określonego działania.
- Nie powinien przekazywać korzyści majątkowych lub osobistych pracownikom Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP, ich krewnym lub osobom bliskim z naruszeniem obowiązujących w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP zasad.
- Jest zobowiązany, co do zasady, do akceptacji klauzul antykorupcyjnych w umowach zawieranych z Przedsiębiorstwem Budowlanym ARKOP.
Przykładowe klauzule antykorupcyjne Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP
- [Partner biznesowy] oświadcza, że zapoznał się z podstawowymi zasadami wynikającymi ze standardów antykorupcyjnych określonych przez Spółkę i zobowiązuje się do ich przestrzegania.
- Naruszenie przez [Partnera Biznesowego] standardów antykorupcyjnych określonych przez Spółkę może być uznane za naruszenie postanowień umownych i stanowić podstawę rozwiązania umowy.
- [Partner biznesowy] wyraża zgodę by wszystkie płatności na Jego rzecz dokonywane były po otrzymaniu przez [Spółkę] faktury, lub innego dokumentu stanowiącego podstawę płatności.
System Zgłaszania Nieprawidłowości
W Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP wdrożono Regulamin, który umożliwia pracownikom i podmiotom współpracującym z Przedsiębiorstwem Budowlanym ARKOP zgłaszanie nieprawidłowości natury etycznej, w szczególności tych, które stanowią złamanie przyjętych w Przedsiębiorstwie Budowlanym ARKOP standardów postępowania wobec klientów i kontrahentów lub zagrożenie dla interesu prawnego, finansowego lub reputacyjnego Przedsiębiorstwa Budowlanego ARKOP.
Nieprawidłowości można zgłaszać e-mailowo: zglaszam.to@arkop.com.pl lub listownie na adres: Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Ogonowski, ul. Rolnicza 5a, 51-514 Wrocław.
Wrocław, dnia 12.12.2023